Archív Speciál III.


Nyní se již nacházíte na poslední stránce Archív speciál, kde se ještě nachází pár úryvků ze zajímavých knih a informace o nelehké situaci původních obyvatel v Tibetu.

Pokud budete mít zájem, můžete se navíc nechat inspirovat několika upoutávkami „Víte, že...“, pojednávajících o zajímavostech, které tento web ještě nabízí a o kterých by asi bylo škoda nevědět :-)



Na cestě

Vyslali vás na cestu. Nemůžete si vybrat, kde a jak cesta začne. Nevíte kdy, kde a jak skončí. Nemáte mapu, víte však jistě, že k nějakému konci směřuje. Na cestě platí určitá pravidla, ale vy máte možnost se je naučit až v jejím průběhu. Nad pravidly nemáte žádnou moc. Nedozvíte se ani účel cesty, přestože mnozí budou tvrdit, že jej znají.

Je pochopitelné, že když už jste jednou začali, musíte den za dnem pokračovat, ať se vám chce nebo ne. Začínáte bez jakéhokoliv majetku a když končíte, musíte odevzdat vše, co jste nashromáždili. Pravděpodobně budete na konci odměněni či potrestáni, ale jistě to neví nikdo.

Říká se tomu život, přátelé, a nic na tom nezměníte. Budete-li mít víru a smysl pro humor, zvládnete i tvrdší dopady.

Z knihy: „Malé příběhy“
Autor: Brian Cavanaugh
Karmelitánské nakladatelství
www.kna.cz







NĚKDY může znamenat NIKDY

Máme dnes vyšší budovy a širší dálnice, ale mělké povahové vlastnosti a zúžené pohledy. Více utrácíme, ale méně si užíváme. Máme větší domy, ale menší rodiny. Děláme více kompromisů, ale máme méně času. Máme hlubší vědomosti, ale méně úsudku. Máme dokonalejší medicínu, ale žijeme méně zdravým životem. Znásobili jsme svůj majetek, ale zredukovali jsme své hodnoty. Příliš mluvíme, málo milujeme, a příliš nenávidíme. Doletěli jsme na Měsíc a zpět, ale je pro nás těžké přejít ulici a navštívit souseda. Podrobili jsme si vnější svět, ale ne své nitro. Máme vyšší příjmy, ale nižší morálku. Prožíváme čas větší svobody, ale méně radosti. Máme více jídla, ale méně zdravé výživy. Domy jsou kvalitnější, ale je mnoho rozpadlých domovů.

Proto navrhuji ode dneška: Neschovávejte nic pro zvláštní příležitost, protože každý den, který žijete, je zvláštní příležitost. Hledejte znalosti, čtěte víc, sedněte si na terasu a obdivujte výhled. Nestarejte se tolik o své potřeby. Travte více času se svou rodinou a přáteli, jezte svá oblíbená jídla a navštěvujte místa, která máte rádi. Život je řetěz radostných událostí, a nikoliv pouhé přežívání. Používejte své broušené sklenice. Neschovávejte si svůj nejlepší parfém, ale používejte ho, kdykoliv budete chtít. Zbavte svůj slovník výrazů jako „jednou“ nebo „někdy“. Napište teď dopis, který jste chtěli napsat „někdy“. Řekněte svým rodinám a přátelům, jak moc je máte rádi. Neoddalujte nic, do dává vašemu životu radost a smích.

Každý den, každá hodina a každá minuta jsou zvláštní. A nikdy nevíte, jestli nebude vaše poslední.




Optimismus

Dobrá pohoda léčí

Věděli to již v 16. století, kdy anglický učenec Sedengham napsal: „Příchod pěvce do města znamená pro zdraví jeho obyvatel víc, než stovky mulic naložených léků.“ Ruský lékař N. I. Pigorov nejednou zjistil, že vítězům se rány hojí dříve, než poraženým. Stejnou zkušenost mají i sportovní lékaři. Vždy však platí zásada nemít „dobrou náladu“ na úkor druhých! Proces uzdravování tedy závisí nejenom na správném způsobu léčby, ale i na tom, nakolik se zachová dobrá nálada.

Jak se říká: „Zdraví závisí na harmonii v našich duších.“ viz přísloví v sekci Duchovní pravdy.

Zdravější je úsměv

Je sklenice, kterou jsme naplnili z poloviny vodou, poloplná nebo poloprázdná? Studie započatá před 70ti lety v USA prokázala, že lidé pesimisté, kteří od budoucnosti neočekávají nic dobrého, jsou často zcela neschopni řešit své problémy (častěji pak páchají sebevraždy, jsou náchylnější k riskantním rozhodnutím, dříve umírají...) než ti, kteří ve všem dokážou najít něco pozitivního a tím pádem i přínosného pro svůj život. Ale zpátky k otázce - jak vidíte výše popsanou sklenici?

Vězte, že: „Je důležitější, jak osud člověk přijímá, než to, jaký ten osud je.“ viz přísloví v sekci Postoj k životu.

Vzácná síla úsměvu

Již dávno lékaři poznali, že špatná nálada škodí zdraví. Anglický psychoterapeut Robert Holden říká, že smích je velkolepá medicína. Již při usmívání vytváří tělo účinné látky „štěstí“ - endorfiny, díky kterým se začínáme cítit lépe. Doktor Holden, který v Berminghamu otevřel první kliniku smíchu, vynalezl a vytvořil počítačový software, který baví vtipy, kresbami a hádankami. Jestliže není delší dobu program používán, sám se objeví na obrazovce.

No řekněte - proč se tedy dívat na svět notoricky černě? Proti případným chmurám si můžete stáhnout malý lék: edici Vtipy roku v sekci Infoservis, přesněji řečeno v její podsekci Bonus pro Vás.

Úsměv

Úsměv nestojí nic, ale udělá mnoho, obohacuje ty, kterým je určen a neubírá těm, kteří ho dávají. Nikdo není tak bohatý, aby se bez něj obešel a nikdo není tak chudý, aby se jím nestal bohatším. Trvá chvilinku a někdy se na něj vzpomíná i celý život. Je pojítkem přátelství, je odpočinkem unavenému, tvoří štěstí a podporuje dobrou vůli v životě. A nesmějí-li se lidé na tebe, jsou jistě unaveni a věř, že nikdo nepotřebuje úsměvu tolik, jako právě ten člověk, který sám nemůže úsměv druhému člověku dát.

Jak se totiž říká: „Kapka lásky je víc, než vodopád zlata.“ viz přísloví v sekci Láska a přátelství.





Svoboda pro Tibet

Každoročně si v březnu lidé po celém světě připomínají tibetské povstání z roku 1959. Po vpádu vojáků komunistické Číny v roce 1950 se situace Tibeťanů neustále zhoršovala a stávala se neúnosnou. Represivní politika agresorů, porušování lidských práv, nezákonné obsazení jejich země a její systematické ničení patří mezi nejvýznamnější příčiny povstání z 10. března 1959, které bylo krvavě potlačeno a následkem něhož do exilu odešel nejvyšší představitel tibetského buddhismu, XIV. dalajláma.

Svoboda pro Tibet!

Proč se právě Tibet stal zemí, o níž se relativně často mluví, přestože není jedinou, v níž dosud vládne totalitní moc? Odpověď na tuto otázku a další informace naleznete např. na internetové adrese: web.pinknet.cz/%7Emalin/tibet.html.





Víte, že...